Dalīties zināšanās – veiksmes atslēga un ieguvums mums kā sabiedrībai

Jānis Seržants

YouTube kanāla “Kodējam” autors un satura izstrādātājs

YouTube kanāls “Kodējam” ir radīts salīdzinoši nesen. Tajā ir pieejami mācību video latviešu valodā par HTML, CSS, JavaScript, arī par GIT lietošanu un Webpack. Saturs arvien tiek papildināts un gaida arvien jaunus skatītājus. Kā YouTube kanāls ir radies? Lasi tālāk, pastāstīšu par savu pieredzi un ceļu līdz tam.

Tātad - esmu Jānis Seržants, dzimis Liepājā. Sākot studēt Rīgā, iestājos LU EVF (tagad BVEF) studiju programmā “E-bizness un loģistikas vadības sistēmas”. Esmu ieguvis arī maģistra grādu LU BVEF projektu vadībā. Universitātē mums bija daži ar programmēšanu saistīti priekšmeti, un viens no tiem bija par HTML un CSS. Darbs ar šīm tehnoloģijām man iepatikās, un drīz vien es sāku mācīties pats – gan skatoties pamācības YouTube platformā, gan meklējot informāciju līdzīgos interneta resursos.

Mana pirmā darba vieta bija Mailigen, kur sākotnēji mans galvenais pienākums bija programmēt E-pasta šablonus. Ātri vien man tika uzticēti arī papildus pienākumi, kas saistīti ar mailigen.com mājaslapas uzturēšanu un Mailigen klientu piezemēšanās lapu izstrādi. Drīz sekoja Mailigen lielais rebranding, kā ietvaros tiku arī pie pirmās mājaslapas izstrādes. Komandā bijām vairāki cilvēki un kopīgi izstrādājām kompānijas jauno mājaslapu.

Brīdī, kad sapratu, ka vēlos doties pretī jauniem izaicinājumiem, nonācu uzņēmuma White Digital komandā, kur piedalījos vairākos apjomīgos projektos, tādos kā Prezidenta kancelejas mājaslapas izstrāde (president.lv), Kultūras ministrijas mājaslapas izstrāde (km.gov.lv), mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” (baltanakts.lv) un Olaines pašvaldības mājaslapas (olaine.lv) izstrāde u.c.

Šobrīd strādāju AS Emergn, kur darbojos jau pie sarežģītākiem projektiem. Lai nepārkāptu visādas konfidencialitātes lietas, projektus nevaru nosaukt, taču ticiet man – tie ir lieli. 😊

Kā es nonācu līdz YouTube kanāla veidošanai? Patiesībā pavisam vienkārši un negaidīti.

Sarunā ar māsas vīru, kurš kopā ar manu māsu bija atgriezies Latvijā pēc 8 Norvēģijā pavadītiem gadiem un kur bija darbojies kā šefpavārs, uzzināju, ka viņš vēlētos iemācīties programmēt un jau ir atradis kursus, un ir gatavs tajos ieguldīt vairāk kā 1000 eiro. Tajā brīdī es viņam teicu: “Paklau, sarunājam tā, es tev iemācīšu programmēt, un tu tos 1000 pāri eiro varēsi ieguldīt savā ģimenē, piemēram, aizceļot kaut kur!”

Tā nu mēs pamazām sākām mācīties. Tūlīt pat māsas vīram uzradās vēl divi draugi, kuri vēlas iemācīties programmēt. Pagāja nedēļa, un arī man uzradās viens draugs, kurš grib apgūt to pašu, un tā mēs divus mēnešus pie manis divas reizes nedēļā mācījāmies HTML, CSS un JavaScript.

Sākoties ārkārtas stāvoklim valstī, arī mūsu kopējās mācības nācās atcelt. Un tad man radās ideja izveidot YouTube video pamācību, lai viņi var turpināt iesākto. Un ja viņi var mācīties ar šiem video, tad kāpēc to nevarētu darīt arī citi?

Savu YouTube kanālu esmu izveidojis publisku un pieejamu ikvienam. Vienmēr esmu uzskatījis, ka mēs kā sabiedrība iegūsim daudz vairāk no zinošiem cilvēkiem, un lai cilvēkiem nebūtu jāmaksā lielas naudas par zināšanām, izdomāju padalīties ar video ar visiem!

Man bieži jautā, vai nav labāk visu mācīties angļu valodā? Uz ko es atbildu, ka ir cilvēki, tajā skaitā arī es, kuri labāk mācās sarežģītas lietas dzimtajā valodā, un ja nekas nav atrodams dzimtajā valodā, tad meklē citās valodās. Iegūto zināšanu kvalitāti tas nemaina. Un ja cilvēki skatīsies un mācīsies arī no manis veidotajiem video, tas man noteikti sniegs motivāciju veidot arvien jaunu saturu!

 

Pirms ķeries pie programmēšanas apgūšanas, vēl gribētu piebilst, ka, manuprāt, 3 svarīgākās lietas, lai varētu kļūt par programmētāju, ir:

Mentors. Kāds, pie kura vērsties, ja ir radušies jautājumi vai neziņa.

Iespēja. Man ļoti paveicās, ka Mailigen man deva iespēju, un manos laikos īsti nebija daudz lielu uzņēmumu, kuri meklē junior līmeņa programmētājus.

Ticība sev. Sākumā šķiet, ka apgūt programmēšanu ir ļoti grūti, taču ja pamazām mācās (sākot ar HTML, CSS, un tad grūtības pakāpi audzina), tad viss ir daudz vienkāršāk!


Atpakaļ