Dizaina loma mācību procesā

Evija Celma, Ance Kancere

IT Izglītības fonds kopš 2020.gada sākuma strādā pie jauna projekta, kura ietvaros tiks izstrādāti mācību palīgmateriāli tiem skolotājiem, kas skolās pasniegts “Dizains un tehnoloģijas” priekšmetu. Ekspertu komanda izstrādā materiālus četrās dizains jomās: produktu digitālais dizains, interjera un vides dizains, kā arī modes dizains. Tāpat tiek izstrādāts online rīks, kurš ļaus pašmācības ceļā apgūt dizains domāšanas metodi. Tā ir darba metode, ko arvien vairāk IT uzņēmumi Latvijā izmanto, lai attīstītu inovatīvus pakalpojumus un produktus, tieši tāpēc Latvijas Mobilais Telefons (LMT) un inovāciju kvartāls VEFRESH  kļuva par fonda un šī projekta atbalstītājiem.

Iesakām noskatīties mūsu ekspertes Jeļenas Solovjovas video lekciju par to, kas ir dizaina domāšana un kā to pielietot. Lekcijas laikā jums būs iespēja iepazīties ar svarīgākajiem jēdzieniem, ieraudzīt dizaina procesu praksē, izpētīt lietderīgas metodes un iemācīties praksē lietot iešsaistes rīku "Miro". Jeļena jums sniegs praktiskas idejas par to kā dizaina domāšanas metodes un procesu var pielietot arī strādājot attālināti.  Dizains domāšana kā metode liks darbināt iztēli, kas var rezultēties ar pavisam jauniem un progresīviem risinājumiem.

Jeļenas lekcija ir interesanta ne tikai saturiski, bet arī vizuāli, jo viņa izmanto bezmaksas video veidošanas rīku “Prezi Video”. Liela daļa no jums noteikti ir pamēģinājuši veidot Prezi prezentācijas un tagad šīs zināšanas noderēs veidot video. Mēs esam sajūsmā, par to kā Prezi Video maina prezentācijas un mūsu pašu ķermeņa izkārtojumu, stāstot konkrēto prezentāciju. No ierastā mazā sejas kvadrātiņa ekrānierakstīšanas laikā Prezi Video mums ļauj kļūt par daļu no prezentācijas, kurā veiksmīgi varam izmantot savu ķermeņa valodu.  

Online mācīšanās procesā liela loma ir dizainam. Pievienotajā attēlā jūs varat iepazīties ar dažiem rīkiem, kas var padarīt mācīšanās procesu attālināti vizuāli izteiksmīgāku un dinamiskāku. Mēs, protams, saprotam, ka esošā situācija ir ārkārtas un attālinātais mācīšanās process nebūs mūžīgs, tomēr iesakām apgūt jaunas tehnoloģijas jau tagad, jo nākotnē online mācīšanās varētu ieņemt būtisku lomu izglītības sistēmā. Daudzi rīki, tehnoloģijas ir intuitīvi un viegli apgūstami. Noteikti pamēģiniet, jo būs interesanti gan skolēniem, gan skolotājiem.

Iesakām noklausīties 20 minūšu LR3 raidījuma “Kāpēc dizains?” diskusiju “Dizains ārkārtējai situācijai. Kā tas var palīdzēt mācīt un apgūt zināšanas attālināti?” Raidījumā eksperti rosina nevis baidīties un satraukties, bet izmēģināt jaunās iespējas, jo modernais mācību formāts ļaus skolēniem teicami sagatavoties nākotnes darba videi, kas šodien nereti tiek organizēta attālināti

 

Kā pēdējo mēs vēlētos ieteikt izlasīt blogu angļu valodā par to, kā organizēt dizaina domāšanas darbnīcas bērniem mājās, attālināta mācīšanās procesa laikā, izmantojot Marvel lietotni. Pavisam vienkārši un bez papildus resursiem jūs varat iemācīt bērnus, kas, piemēram, ir prototipēšana. 


Atpakaļ